fbpx

Zakup mieszkania – te pytania musisz sobie zadać

Zakup mieszkania często jest jedną z najważniejszych decyzji w naszym życiu, ponieważ to właśnie w nim spędzamy dużą część czasu w ciągu doby. Często jest to wieloletnia inwestycja, która ma nam służyć przez następne lata, więc warto przemyśleć wszystkie aspekty i podjąć świadomą decyzję dotyczącą zakupu. Przez ostatni rok pomogliśmy setkom klientów spełnić marzenie o […]

Zakup mieszkania często jest jedną z najważniejszych decyzji w naszym życiu, ponieważ to właśnie w nim spędzamy dużą część czasu w ciągu doby. Często jest to wieloletnia inwestycja, która ma nam służyć przez następne lata, więc warto przemyśleć wszystkie aspekty i podjąć świadomą decyzję dotyczącą zakupu. Przez ostatni rok pomogliśmy setkom klientów spełnić marzenie o ich własnym mieszkaniu dlatego chcielibyśmy podzielić się z Tobą naszym doświadczeniem i doradzić od czego zacząć poszukiwania. 

Ustal swój budżet

Szukając mieszkania powinieneś zastanowić się jaki budżet jesteś w stanie przeznaczyć na zakup. Jeśli przy zakupie mieszkania planujesz posiłkować się kredytem hipotecznym rozpocznij poszukiwania od sprawdzenia swojej zdolności kredytowej. Możesz skorzystać z usługi Eksperta finansowego, który wyliczy Twoją zdolność i pomoże wybrać Ci najkorzystniejszą dla Ciebie ofertę z pośród kilkudziesięciu banków. Pamiętaj, że aby starać się o kredyt hipoteczny musisz dysponować środkami, które przeznaczysz na wkład własny. Zazwyczaj jest to 20% ceny nieruchomości, rzadziej 10 lub 15%.

Określ swoje preferencje

Prawdopodobnie jesteś właśnie na początku swojej drogi do zakupu wymarzonego mieszkania. Aby ułatwić Ci rozpoczęcie poszukiwań przygotowaliśmy 7 pytań, które każdy powinien sobie zadać przed rozpoczęciem poszukiwania mieszkania aby przyspieszyć ten proces i zaoszczędzić czas.

  1. W jakiej lokalizacji chciałbyś mieszkać?

Zastanów się, czy zależy Ci na mieszkaniu blisko centrum, a może męczy Cię zgiełk miasta i wolałbyś mieszkać na przedmieściach. Pomyśl o tym, ile maksymalnie chciałbyś dojeżdżać do pracy i połączenia z jakimi miejscami są dla Ciebie najważniejsze. Jeśli masz lub planujesz dzieci sprawdź czy w okolicy, która Cię interesuje są placówki edukacyjne.

  1. Ile pokoi i jaki metraż powinno mieć Twoje mieszkanie?

Mieszkanie to wieloletnia inwestycja, podejmij decyzję czy chciałbyś kupić kawalerkę, a może planujesz powiększenie rodziny i już niedługo będzie potrzebny Ci dodatkowy pokój. Na tym etapie możesz rozważyć czy chciałbyś mieć oddzielną kuchnię, czy wolisz salon z aneksem. Jeśli planujesz zakup 3-4 pokojowego mieszkania pomyśl o dodatkowych pomieszczeniach takich jak garderoba, czy druga łazienka lub WC.

  1. Rynek wtórny czy pierwotny?

Często wiąże się to także z pytaniem ile czasu chcesz przeznaczyć na zakup mieszkania. Na nieruchomości z rynku pierwotnego zazwyczaj trzeba poczekać trochę dłużej, należy też wziąć pod uwagę konieczność wykończenia, co wymaga dodatkowych środków. Plusem nieruchomości na rynku wtórnym jest często lepsza lokalizacja. W najbardziej pożądanych lokalizacjach rzadko powstają nowe inwestycje. Dodatkowo mieszkania na rynku wtórnym wydają się być bardziej pewną inwestycją, ponieważ jesteś w stanie zobaczyć i sprawdzić stan techniczny klatki czy budynku. Możesz zapytać sąsiadów lub właścicieli mieszkania o interesujące Cię kwestie. Zaletą zakupu na rynku pierwotnym dla wielu kupujących jest to, że są pierwszym właścicielem i mogą całe mieszkanie urządzić tak, jak im się podoba.

  1. Jaki typ budownictwa Cię interesuje?

Większość kupujących ma swoje preferencje dotyczące typu budownictwa. Zacznijmy od zastanowienia się czy wolisz mieszkać w nowym budownictwie (blok lub apartamentowiec) czy starszym (wielka płyta, rama h, kamienica). 

Podejmij decyzję czy wolałbyś mieszkać w niskiej, kameralnej zabudowie, a może z chęcią wybierzesz mieszkanie w wielopoziomowym budynku, na wyższym piętrze z ładnym widokiem na miasto.

  1. Czy jesteś gotowy kupić mieszkanie do remontu?

Często atutem mieszkań do remontu jest niższa cena. Jeśli masz czas i dysponujesz środkami, które możesz przeznaczyć na remont, warto rozważyć taką opcję. Kupując mieszkanie do remontu powinieneś przygotować się na to, że oglądanie mieszkań będzie trochę mniej przyjemne niż w przypadku nieruchomości do wejścia. Jednak jeśli posiadasz dobrą wyobraźnie, nie ma czego się bać!

  1. Jakie przynależności powinno mieć Twoje mieszkanie?
  • balkon / loggia / taras / ogródek

Nie wyobrażasz sobie letniego poranku bez kawy na balkonie, a może wręcz przeciwnie, wcale nie pamiętasz kiedy ostatnio korzystałeś z balkonu w swoim mieszkaniu i wcale nie jest Ci on potrzebny. Mieszkania bez balkonu często zdarzają się w starych budownictwach ale też w apartamentowcach, także warto przemyśleć powyższą kwestię.

  • miejsce postojowe

Jeśli posiadasz samochód lub planujesz zakup miejsce postojowe na pewno się przyda. Natomiast jeżeli planujesz zakup mieszkania w pobliżu metra lub z dobrym dostępem do komunikacji i nawet nie posiadasz prawa jazdy może okazać się, że będzie to dla Ciebie zbędny wydatek.

  • komórka lokatorska / piwnica

Jeśli potrzebujesz dodatkowego miejsca na przechowywanie rzeczy są to przynależności, które sprawdzą się idealnie. Zazwyczaj ilość komórek czy piwnic w bloku nie jest równa ilości mieszkań, dlatego nie każdy może sobie na nie pozwolić, dlatego zastanów się czy jest to Twój priorytet.

  1. Na którym piętrze chciałbyś mieszkać?

Zazwyczaj najbardziej kontrowersyjne są mieszkania na parterze oraz na ostatnim piętrze. Jedni są zwolennikami ogródków, a innym zależy na spokoju i braku sąsiadów nad głową. Zastanów się czy ta kwestia jest dla Ciebie istotna i jeśli tak, zawęź krąg swoich poszukiwań do pięter którymi jesteś zainteresowany.

Wypisz sobie wszystkie preferencje, a następnie uporządkuj je od najważniejszych do tych najmniej istotnych. Zastanów się, z których aspektów byłbyś w stanie zrezygnować a które są Twoim must have. Pamiętaj, że ciężko będzie znaleźć Ci mieszkanie idealne dlatego dobrze jest już na tym etapie uświadomić sobie czego potrzebujesz najbardziej.

Rozpocznij poszukiwania

Znasz już swój budżet i swoje preferencje, jesteś gotowy do rozpoczęcia poszukiwań. Przed Tobą dwie możliwości:

Rozpoczęcie poszukiwań we własnym zakresie korzystając z portali takich jak: Otodom, Olx, Gumtree itp. 

Przygotuj się na to, że będzie to czasochłonne zajęcie. Musisz wyposażyć się w dużo cierpliwości i pamiętać o tym, że najlepsze oferty znikają bardzo szybko dlatego nie warto odkładać wykonania telefonu i umówienia się na oglądanie

Znalezienie polecanego i sprawdzonego doradcy ds. nieruchomości, który znajdzie dla Ciebie najlepsze oferty.

Jest to na pewno duża oszczędność czasu – nie musisz spędzać godzin przed komputerem, odświeżając strony z ogłoszeniami i szukając ofert dobranych do swoich preferencji. Dodatkowo pośrednicy często mają dostęp do nieruchomości, których jeszcze nie ma w internecie. Jest to również dobre rozwiązanie dla osób, które kupują swoje pierwsze mieszkanie, ponieważ doradca przeprowadzi Cię krok po kroku przez cały proces, odpowiadając na wszystkie pytania i rozwiewając wątpliwości. Dodatkowo agencje przyjmując mieszkanie do swojej oferty zawsze sprawdzają stan prawny nieruchomości dzięki czemu unikniesz problemów podczas zakupu. Więcej na temat plusów płynących ze współpracy z pośrednikiem pisaliśmy TUTAJ.

Życzymy owocnych poszukiwań!

Nieruchomości Plus
Piotr Kasprzak Paulina Pacelt-Grzeszczuk Spółka Cywilna

ul. Jutrzenki 137a, (5 piętro), Budynek "B"

02-231 Warszawa

tel.: +48 500 794 440
e-mail: biuro@nieruchomosci-plus.pl

Szybki kontakt

Zostaw do siebie kontakt!
close slider