fbpx

Zacznij zarabiać na Nieruchomościach

Odpowiedzialne zarządzanie środkami i mądre inwestowanie – to tematy, które od dłuższego czasu nie schodzą z ust Polaków. Widoczny jest znaczny spadek opłacalności lokowania pieniędzy w obligacje skarbowe czy lokaty bankowe. Polscy inwestorzy coraz częściej swoje środki lokują w nieruchomościach ograniczając ryzyko straty kapitału, a co najważniejsze przemyślany zakup może z powodzeniem generować zyski.

Odpowiedzialne zarządzanie środkami i mądre inwestowanie – to tematy, które od dłuższego czasu nie schodzą z ust Polaków.
Widoczny jest znaczny spadek opłacalności lokowania pieniędzy w obligacje skarbowe czy lokaty bankowe. Polscy inwestorzy coraz częściej swoje środki lokują w nieruchomościach ograniczając ryzyko straty kapitału, a co najważniejsze przemyślany zakup może z powodzeniem generować zyski.

Istnieje kilka sposobów zarabiania:

  1. Najem długoterminowy
  2. Najem krótkoterminowy
  3. Zakup w okazyjnej cenie mieszkań do remontu oraz późniejszą sprzedaż odnowionego lokum w wyższej cenie- „FLIP”
  4. Zakup mieszkań od dewelopera na etapie przedsprzedaży (najniższe ceny), oraz późniejsza ich odsprzedaż w formie cesji z wyższą ceną
  5. Condohotele, ApartHolete

Pierwszym krokiem, którym musisz wykonać jest zgromadzenie potrzebnych środków. Oczywiście najkorzystniej jest kupić nieruchomość z własnych środków, ale mało kto posiada taki kapitał. Można rozważyć kupno mieszkania czy budynku na kredyt, ale i tak musisz posiadać wkład własny. Posiłkowanie się częściowo finansowaniem bankowym określa się mianem tzw. dźwigni finansowej.

(Wskaźnik, który informuje na ile korzystanie z kapitałów obcych (np. kredyt) jest opłacalne dla przedsiębiorstwa. Dźwignia finansowa pozwala określić czy rentowność firmy byłaby niższa lub wyższa w sytuacji, gdyby korzystała lub nie z obcego kapitału. Finansowanie przez zewnętrzny kapitał wiąże się bowiem z obsługą długu w postaci odsetek).
Poza tym inwestycja będzie opłacalna tylko wtedy, gdy sprzedasz lub wynajmiesz nieruchomość drożej niż kwota, którą będziesz musiał oddać do banku.

Drugim krokiem jest wybór odpowiedniej nieruchomości w zależności od ukierunkowania swojej działalności oraz możliwości finansowej. W przypadku lokali przeznaczonych na najem jednym z najważniejszy wyznaczników jest lokalizacja, bliskość komunikacji (metro, tramwaje, autobusy). Dobrym rozwiązaniem jest zakup mieszkania w okolicy korzystnie skomunikowanej. Lepszym natomiast jest zakup nieruchomości w okolicy, która będzie przechodziła „rewolucję” komunikacyjną. Warto monitorować plany rozbudowy linii tramwajowych, linii metra itd., ponieważ możemy wówczas założyć, że oprócz przychodów z wynajmu mieszkanie znacznie zyska na wartości, po realizacji założonych planów.

Planowane zyski możemy w łatwy sposób przekalkulować używając poniższego wzoru:
Kawalerka w centrum Warszawy o wartości 300 000 zł, zakup na kredyt.
Czynsz wynosi 2 000 zł, a opłaty 500 zł.
Od przychodu z inwestycji należy także odliczyć odsetki od kredytu. Wynoszą one ok. 500 zł.
W tym przypadku roczna stopa zwrotu wyniesie:
((2 000 zł – 500 zł – 500 zł) x 12 miesięcy)/ 300 000 zł = 4%

Temat inwestowania w nieruchomości jest niezwykle obszerny. Warto przeanalizować bardzo dokładnie rynek, zastanowić się nad ryzykiem oraz przekalkulować możliwości finansowe. Ważne jest również rozeznanie w rynku oraz znajomość średnich cen transakcyjnych w danym obszarze. Jeżeli nie jesteś osobą zaznajomioną z lokalnym rynkiem warto również rozpocząć współpracę z pośrednikiem nieruchomości, który rzetelnie przedstawi możliwości i różne koncepcje i wspomoże fachową wiedzą przy zakupie.

Paulina Mazur

Paulina Mazur

Dodarda ds. nieruchomości

e-mail: paulina.mazur@nieruchomosci-plus.pl
tel.: +48 22 102 46 38

Nieruchomości Plus
Piotr Kasprzak Paulina Pacelt-Grzeszczuk Spółka Cywilna

ul. Jutrzenki 137a, (5 piętro), Budynek "B"

02-231 Warszawa

tel.: +48 573 448 989
e-mail: biuro@nieruchomosci-plus.pl

Szybki kontakt

Nieruchomości Plus
Piotr Kasprzak Paulina Pacelt-Grzeszczuk Spółka Cywilna

ul. Jutrzenki 137a, (5 piętro), Budynek "B"

02-231 Warszawa

tel.: +48 573 448 989
e-mail: biuro@nieruchomosci-plus.pl

Szybki kontakt

Zostaw do siebie kontakt!
close slider