fbpx

Na co zwrócić uwagę przy zakupie pierwszego mieszkania?

Zakup mieszkania to poważna decyzja, którą trzeba dobrze przemyśleć. Szczególnie wiele wątpliwości pojawia się wtedy, gdy jest to nasza pierwsza inwestycja. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie pierwszego mieszkania.

Rynek pierwotny, czy wtórny?

Na początek czeka nas wybór pomiędzy mieszkaniem deweloperskim, a używanym. Oba rozwiązania mają wady i zalety. Nowe mieszkanie ma uregulowany stan prawny i jest w dobrym stanie technicznym, w związku z czym nie potrzebuje remontu. W przypadku lokalu używanego nie obędzie się bez usuwania usterek, a jego sytuacja prawna może się okazać skomplikowana. Dlatego obowiązkowo powinniśmy ją sprawdzić w księdze wieczystej. Z drugiej strony, inwestycja na rynku wtórnym nie jest rozłożona w czasie. Kupujemy mieszkanie i praktycznie od razu możemy się wprowadzać. Jeżeli nabyliśmy lokal deweloperski, zwłaszcza na początkowym etapie prac, będziemy musieli poczekać na zakończenie budowy.

Planując zakup mieszkania z rynku pierwotnego, spróbujmy dowiedzieć się jak najwięcej o deweloperze, którego wybraliśmy. Pomocne w tym zakresie będą fora internetowe i opinie mieszkańców wybudowanych już osiedli. Istotnym źródłem informacji o deweloperze i jego projektach jest prospekt deweloperski. Pamiętajmy, że ustawa nakłada na przedsiębiorcę obowiązek udostępnienia nam dokumentu.

Finansowanie

Zakup mieszkania można sfinansować na dwa sposoby: za gotówkę lub z pomocą kredytu hipotecznego. Większość osób kupujących swoje pierwsze mieszkanie jest zmuszona skorzystać z tej drugiej opcji. Zanim rozpoczniemy starania o kredyt, pamiętajmy o czynnikach, jakie bank bierze pod uwagę rozpatrując nasz wniosek. Są to:

• historia kredytowa (terminowo regulowane zobowiązania sprawiają, że nasza wiarygodność w oczach banku wzrasta)
• rodzaj umowy o pracę (niekoniecznie musi to być umowa o pracę, ale istotny jest czas naszego zatrudnienia)
• koszty utrzymania (oprócz codziennych wydatków liczą się również np. limity na kartach kredytowych, czy też spłacane raty)
• wkład własny (obecnie wynosi min. 20%)

Warto już na początku zastanowić się, co możemy zmienić, aby poprawić szanse na otrzymanie pozytywnej decyzji. Pamiętajmy również o dodatkowych kosztach towarzyszących zakupowi mieszkania. Są to:

• koszty okołokredytowe
• opłata notarialna
• podatek od czynności cywilnoprawnych (jeżeli kupujemy mieszkanie na rynku wtórnym)
• opłata za wpis do księgi wieczystej

Z pośrednikiem czy bez?

Dopilnowanie wszystkich formalności związanych z zakupem mieszkania może się okazać bardzo stresujące. Tym bardziej, że w grę mogą wchodzić naprawdę duże sumy. Rozważmy skorzystanie z usług pośrednika nieruchomości – takie rozwiązanie niesie ze sobą dużo korzyści. Doświadczony pośrednik pomoże nam znaleźć mieszkanie, które będzie spełniać nasze wymagania, a następnie wynegocjować korzystną cenę. Podpowie nam również w kwestiach formalnych i prawnych. Pozwoli to zaoszczędzić czas i ustrzec się błędów, które moglibyśmy popełnić, nie mając rozeznania w obrocie nieruchomościami.

Materiał opracowany we współpracy z portalem Gethome – kliknij tutaj!

 

Nieruchomości Plus
Piotr Kasprzak Paulina Pacelt-Grzeszczuk Spółka Cywilna

ul. Jutrzenki 137a, (5 piętro), Budynek "B"

02-231 Warszawa

tel.: +48 500 794 440
e-mail: biuro@nieruchomosci-plus.pl

Szybki kontakt

Zostaw do siebie kontakt!
close slider